10.04.2018

Птахи львівських парків

У парках нашого міста можна побачити різні види птахів. У цьому відео ми зібрали лише деяких з них: чорного і співочого дрозда, дрозда-чикотня, велику і блакитну синицю, повзика, шпака, голуба припутня, сойку, сороку, грака, середнього і зеленого дятла, зяблика.

9.04.2018

Чорний дрізд – частковий альбінос

Цього красеня ми несподівано зустріли навесні в одному з парків Львова. Перед вами самець чорного дрозда, але не звичайний, яких багато можна побачити та почути в наших парках. На деяких ділянках тіла його пір’я не має чорного пігменту. Це досить рідкісне явище – частковий альбінізм.

8.04.2018

Кропивник біля струмка

Якщо пощастить, навіть у львівських парках можна зустріти маленьку лісову пташку – кропивника, яку також називають волове очко. Це відео знято нами на березі струмка в лісопарку «Погулянка».

7.04.2018

Чижики

Наприкінці зими – на початку весни львівські парки заповнюються зграйками чижиків. Інколи їх можна побачити навіть просто на вулиці. В Україні чижі гніздяться лише в Карпатах та Криму, а в холодну пору року кочують по всій країні. От і зі Львова вони полетять назад до рідних Карпат. Отже, треба встигнути помилуватися цими маленькими (значно менші горобця) зеленкуватими пташками. Самець чижа яскравіший, ніж самка, має темну «шапочку» на голові. Відео знято наприкінці лютого 2016 року у Стрийському парку.

6.04.2018

Снігурі

Пара снігуриків завітала на наше подвір’я на самому початку березня 2017 року. Самцю, якого легко впізнати за яскравою червоною грудкою, сподобалося об’їдати бруньки, а самочка вирішила поласувати насінням клену, якого ще багато збереглося на гілках з осені. Щоправда, зальотні гості чимось не сподобалися блакитній синиці, яка давно вже оселилася на нашому подвір’ї. Нам вдалося зняти момент несподіваної атаки.

12.08.2016

Зелений дятел і мурахи

Улюбленими ласощами зеленого дятла (Picus viridis) є мурахи, заради яких він змушений часто спускатися з дерев на землю. Цей птах полював на мурашок між бруківкою поблизу Стрийського парку у Львові, на вулиці, яка також називається Стрийською. Сюжет відзнятий 22 травня 2016 р.

13.12.2015

Парочка веретільниць

Парочку симпатичних безногих ящірок – веретільниць – ми зустріли 4 червня 2015 р. біля лісової стежки поблизу смт Оброшине Пустомитівського р-ну Львівської області. День був похмурий, а ящірки – зайняті своїми справами, тому не звертали на нас уваги. Набагато більше заважала веретільницям надокучлива муха. На щастя, ми не забули захопити із собою відеокамеру.

12.06.2015

Птахи поруч: мала біла чапля

Малих білих чапель (Egretta garzetta) нам вдалося відзняти у травні 2015 р. на річці Уж практично в самому центрі Ужгорода, прогулюючись двома чарівними набережними – Незалежності та Київською. На невеликому відрізку річки від знаменитого пішохідного до автомобільного мосту ми майже завжди мали можливість побачити одного, двох або навіть трьох граційних білих птахів. Чаплі інколи відпочивали на невеликих намивах посеред річки, а частіше бродили по мілководдю в пошуках їжі. В останньому з відзнятих нами фрагментів птах, очевидно, полює вже не на рибок, жабок або інших водних мешканців, а на комах серед прибережної рослинності.

10.06.2015

Гребенястий тритон Triturus cristatus

Гребенястий (або гребінчастий) тритон (Triturus cristatus) розповсюджений по лісових та лісостепових ділянках України, зустрічається як в Українських Карпатах, так й на рівнині. У Львові його шлюбну поведінку можна спостерігати щовесни в «каскаді» штучних водойм на Погулянці. Самці помітно менші, ніж самки, у цей час в них відростає високий, зубчастий гребінь, що тягнеться вздовж спини та переривається біля основи хвоста (характерна ознака цього виду; у звичайного тритона Triturus vulgaris гребінь плавно переходить на хвіст). Також з обох боків хвоста з’являється поздовжня блакитно-біла смуга. Самки більші, не мають гребеня на спині. Дуже красиво забарвлено черевце у представників обох статей – оранжеве або жовто-оранжеве з контрастними темними плямами. Щоправда, розгледіти черево у воді важко, хіба що тритон вирішить спливти на поверхню.

16.03.2015

Птахи поруч: зяблик

Побачити (а навесні також почути) зяблика (Fringilla coelebs) нескладно. Для цього достатньо піти в ліс або міський парк. Якби не яскраві білі смужки на крилах, самичку зяблика здалека можна було б переплутати з самкою хатнього горобця (Passer domesticus). А от самець зяблика дуже колоритний – з голубувато-сірою головою, червонувато-коричневою грудкою, зеленим надхвістям. Не пташка, а якась крилата райдуга. Зйомки проведено навесні 2014 р. на платановій алеї у Стрийському парку Львова.

15.03.2015

Птахи поруч: волове очко (кропивник)

Волове очко, або кропивник (Troglodytes troglodytes) – одна з найменших європейський пташок, вага тіла якої становить лише близько 10-ти грамів. Впізнати її легко по коротенькому, кумедно піднятому догори хвостику. Кропивники полюбляють лісові ділянки з густим підліском, захаращені хмизом та буреломом, зарослі кропивою, нерідко заболочені. Подобаються їм береги лісових струмків та річок, темні лісові яри. Добре роздивитися пташок у природі, а особливо відзняти їх на відео, досить складно, адже вони надзвичайно рухливі та спритно ховаються в заростях. До речі, волове очко є емблемою Західноукраїнського орнітологічного товариства. Зйомки проведено в 2014 р. у Брюховицькому лісопарку поблизу Львова.

14.03.2015

Птахи поруч: золотомушка (корольок)

Цих маленьких пташок лагідно називають то золотомушками, то корольками. Чому корольками? Адже вони дуже маленькі (найменші серед наших пташок), але мають на голові золоту корону – яскраву жовту смужку, оточену чорними смужками. Знайомтеся: золотомушка жовточуба, або корольок жовтоголовий (Regulus regulus). У наших краях позмагатися з нею у дрібних розмірах можуть лише золотомушка червоночуба (корольок червоноголовий) та волове очко (кропивник). Корольок – пташка дуже рухлива, тому знімати її досить складно. Зйомки проведено наприкінці лютого 2015 р. у Стрийському парку м. Львова.

10.03.2015

Ласка та сорока

Останні дні зими подарували нам несподівану і цікаву зустріч. Удень у міському парку нам вдалося побачити та відзняти ласку (Mustela nivalis) – не лише найменшого представника родини кунячих, але й загалом найменшого хижого ссавця на світі. Такого маленького, що він з легкістю пересувається мишиними або кротовими норами. Саме одну з таких нірок ласка використала, ховаючи себе та свою здобич від надокучливої сороки. Сніг цьогоріч зійшов рано, тому ласка ще не встигла поміняти свою зимову (білу) шубку на літню (коричневу) і виявилася "демаскованою". Лише голова почала линяти. Сюжет відзнятий 27 лютого 2025 р. у Стрийському парку м. Львова.

25.08.2014

Такі різні жуки

Аби побачити красивих жуків, не обов’язково їхати до далеких країв. Треба лише трохи навчитися спостережливості, й тоді вам відкриється чарівний світ вітчизняних комах. Ось лише декілька представників вітчизняних твердокрилих (Coleoptera), яких нам вдалося відзняти під час "відеополювання" на молюсків в околицях Львова у травня 2014 року. Це представники наступних родин: вогнецвіток, або жуків-кардиналів (Pyrochroidae), турунів (Carabidae), довгоносиків (Curculionidae), коваликів (Elateridae). Завершує показ представник роду Geotrupes (жук-гнойовик) з родини пластинчастовусих жуків (Scarabaeidae).

25.08.2014

Двопарноногі багатоніжки Polydesmus complanatus

Широко розповсюджений вид двопарноногих багатоніжок. Представників цієї родини (Polydesmidae) називають багатозв’язами (російською – многосвязами), адже їх тіло складається з багатьох (у дорослих Polydesmus complanatus – з 20) добре помітних, з’єднаних між собою члеників. Як ви побачите у відеоролику, форма тіла Polydesmus complanatus дозволяє легко забратися під кору повалених гниючих дерев або в товщу гниючої деревини, а коричнюватий колір робить тваринок майже зовсім непомітними на такому фоні. Аналогічного ефекту вдалося б досягти також на фоні торішнього листя або ґрунту. Личинки не лише дрібніші, але й набагато світліші та мають меншу кількість члеників. В останньому фрагменті відеоролику ви побачите личинку Polydesmus complanatus поруч з равликом дисковим плямистим Discus rotundatus – відносно невеликим наземним молюском, який також часто оселяється у гниючій деревині. Зйомки проведено у травні 2014 р. у Львові та його околицях.

11.06.2014

Веретільниця

Веретільниця ламка (Anguis fragilis) - безнога ящірка, яка нерідко страждає через свою зовнішню подібність зі змією. Не надто велика (довжина тіла може досягати близько півметра), названа веретільницею за форму тіла і ламкою за хвіст, який може відкидати при небезпеці. Активна переважно вночі або в сутінках, хоча навесні полюбляє погрітися на сонці. Цей дорослий самець, на що вказують сині плямки на тілі, зустрівся нам на лісовій дорозі поблизу Львова у травні 2014 р.

28.05.2014

Виставка собак (Львів 2014 р.)

Відео з виставки собак, яка проходила на стадіоні "Динамо" у Львові 18 травня 2014 року.

12.05.2014

Львівські білки

Звичайну білку (Sciurus vulgaris) легше побачити в міському парку, ніж у лісі. Адже у місті білки звикли до сусідства з людьми, навіть більше – навчилися брати з них "данину", переважно волоськими (грецькими) горіхами. Зйомки проводили у квітні 2014 року у Стрийському парку м. Львова.

10.05.2014

Ропуха звичайна

Звичайна, або сіра ропуха (Bufo bufo) активна переважно вночі, у сутінках. У дощову, похмуру погоду може виходити на полювання також удень. У сонячну погоду ховається в порожнинах між корінням дерев, у пеньках, під камінням або стовбурами повалених дерев, серед опалого листя тощо. Добре замаскуватися в таких місцях допомагає бурувате забарвлення. Навесні ропух можна побачити також у водоймах, де вони відкладають ікру.

1.05.2014

Двопарноногі багатоніжки Strongylosoma stigmatosum

Багатоніжки цього виду звичайні у львівських парках. У другій половині весни їх можна побачити парами, адже починається період розмноження. Такі "парочки" нескладно побачити на доріжках, стінах тощо. Зйомки проводили наприкінці квітня – на початку травня 2014 року в різних парках Львова.

28.04.2014

Двопарноногі багатоніжки Cylindroiulus burzenlandicus

Обстежуючи гниючі стовбури повалених дерев, можна знайти не лише наземних молюсків, але й багато інших безхребетних – дорослих комах та їх личинок, мокриць, дощових хробаків, нематод, губоногих і двопарноногих багатоніжок. Серед останніх можна побачити, наприклад, ківсяка Cylindroiulus burzenlandicus. Зйомки проводили у травні 2014 року в лісі поблизу смт Оброшине (Львівська обл.).

27.04.2014

Лебідь-шипун та гілка верби

Лебедів-шипунів (Cygnus olor) давно тримають на ставку у Стрийському парку м. Львова. У спеціально зробленому для них дерев'яному будиночку вони вже не раз виводили пташенят. Цей птах, очевидно, вирішив "освіжити" своє гніздо звисаючою гілкою верби. Але відірвати гілку не просто, навіть таким дзьобом. Поки що спроба не вдалася.